Mam przyjemność ogłosić o pierwszej imprezie projektu BI.
"... roku pańskiego 1455 Kapituła katedry Fromborskiej zdecydowała opuścić szeregi Związku Pruskiego i postanowiła wesprzeć w czasie wojny sprawę Zakonu. W obawie przed oddziałami Gdańskimi i Czeskimi zaciężnymi Skalskiego, prośmy ciebie wielki mistrzu zakonu Krzyżackiego o pomoc wszystkich twoich okolicznych oddziałów do wysłania zbrojnego wsparcia do Fromborka...."
Serdecznie zapraszamy na pierwszą zainicjowaną przez członków projektu "Bellum Iustum" pieszą wyprawę z Elbląga do Fromborka po wybrzeżu Zalewu wiślanego.
Trasa to ok. 40km rozłożona na 2 dni. W Sobotę rano wyruszamy z Elbląga i idziemy w kierunku Fromborka. Po całodziennym marszu na noc zatrzymujemy się w okolicy miasteczka Tolkmicko . Drugiego dnia ruszamy już do Fromborka, który jest celem i końcem wyprawy.
Konkretna data wyprawy nie została jeszcze ustalona, gdyż zależy od najlepszego dopasowania terminu do ilości uczestników. O to 3 propozycje, z których wybrana zostanie ta, na którą będzie najwięcej chętnych:
1. 24-25.III.2012
2. 31-01.IV.2012
3. 07-08.IV.2012
W związku, że jest to pierwsza inicjatywa projektu "Bellum Iustum", dlatego też nie będzie nakładany nacisk na datowanie wojny trzynastoletniej i niedociągnięcia w postaci wyposażenia około-grunwaldzkiego nie będą wytykane.
Wszystkie osoby biorące udział w imprezie będziemy dzielić na lekkozbrojnych i cywili. Lekkozbrojni ze względu na obciążenie elementami pancerza na plecach nieść będą mniejszy ładunek. Dla osób niepełnoletnich, wymagana będzie pisemna zgoda rodziców.
Zgłoszenia proszę nadsyłać na maila : prusland@wp.pl, w temacie wpisując "Odsiecz" lub na gg 36002200.
Więcej szczegółów dotyczących wyprawy już niedługo.
Zapraszam serdecznie do wzięcia udziału w imprezie :), będzie to pierwsza z cyklu podobnych wypraw/imprez projektu Bellum Iustum, który mam nadzieję że będziemy tworzyć wspólnie.
Niewielki rys historyczny dotyczący Fromborka i obronnej katedry:
Roku pańskiego 1455r doszło do odwetowego wypadu oddziałów Gdańskich oraz Czeskich zaciężnych dowodzonych przez Jana Skalskiego za zdradę kapituły fromborskiej na rzecz Zakonu krzyżackiego. Wojska sprzymierzonych 21 lipca spustoszyli doszczętnie biskupi Frombork i obsadzili tamtejszą warowną katedrę. Odtąd Frombork łącznie z Braniewem stały się ważnym zespołem operacyjno-strategicznym, z którego strona polska mogła paraliżować krzyżackie linie komunikacyjne wodne na zatoce Świeżej i lądowe między Malborkiem i Królewcem.`Jednak już w połowie lutego 1456 roku, Henryk von Paulen opanował katedrę fromborską, biorąc do niewoli 22 zaciężnych czeskich, ale wkrótce został z niej wyparty.
Kolejne starcie między wojskami Krzyżackimi a Polskimi miało miejsce 15 lipca 1462 roku, gdzie to wielki mistrz wraz z oddziałem Legendorfa obległ Frombork, niszcząc przy tym plany działań planowanych na Pomorzu Gdańskim przez króla Kazimierza i radę miasta Gdańsk. .
Król polski nie mógł natychmiast udzielić oblężonej katedrze natychmiastowej pomocy, na początku sierpnia na pomoc oblężonym pośpieszyli gdańszczanie i elblążanie, by poprzez dywersję odciągnąć wielkiego mistrza od Fromborka.
Okręty gdańskie i elbląskie z około 700 osobowym oddziałem wpłyneło na Zatokę Świeżą, desant, wysadzony 7-8 sierpnia na wybrzeżach Sambii zdobył i doszczętnie zniszczył Rybaki.
Jednak w drodze powrotnej szczęście opuściło polaków i jeden z okrętów został zapędzony przez wiatr pod brzeg fromborski, gdzie został natychmiast pochwycony przez Krzyżaków wraz z całą załogą.
W połowie sierpnia Piotr Dunin zaczął gromadzić w Elblągu oddziały toruńskie i gdańskie, zamierzając 19 sierpnia ruszyć na odsiecz Fromborkowi. Na wieść o tym wielki mistrz zrezygnował z dalszego oblężenia i wycofał się do Królewca.
Historia katedry z okresu wojny trzynastoletniej jest barwna i zasługuję na pamięć. Dlatego mam nadzieję że podczas wyprawy uda nam się choć trochę poczuć klimat odsieczy Fromborskiej ;].
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz