czwartek, 13 października 2011

Obuwię inne niż te dzisiejsze.

Wypada poruszyć temat obuwia wśród współczesnych rekonstruktorów. Często obuwie rekonstruowane przez odtwórców jest wykonane z jednego kawałka bez żadnej analizy rekonstruowanego obuwia i szeroko dostępnego materiału archeologicznego.
Prawdopodobnie wynika to ze współczesnego podejścia do tworzenia obuwia przez szewców, czyli tworzenie butów z jednego kawałka.
Chciałbym, więc zainteresować wszystkim szyciem butów z kilku zszywanych ze sobą kawałków, jako prostsze i bardziej ekonomiczne podejście do tworzenia butów.
Sam pomysł wynika różnych przykładów znalezisk archeologicznych znajdowanych na terenie Europy. Takie obuwie było wykonywane z paru kawałków zszywanych ze sobą tworzących wspólnie cholewę. Przez analizę znalezisk i rekonstrukcję mojego obuwia udało mi się wyciągnąć takie o to wnioski:

-Większość obuwia była tworzona z paru kawałków skóry zszywanej razem.
-Ekonomiczne wykorzystanie materiału.
-Łatwiejsze dopasowanie obuwia do stopy przez wykorzystywanie tzw. "klinu" dopasowującego cholewę do stopy.

O to kilka przykładów obuwia wykonanego z kilku kawałków.







Dlatego zachęcam wszystkich, buty z kilku kawałków mogą być dużym ułatwieniem dla młodych i mało doświadczonych twórców obuwia, taki sposób szycia umożliwi zawsze prowadzenie poprawki w cholewie niezależnie od tego na jakim jest się poziomie w tworzeniu obuwia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz